sreda, 19. september 2007

36. novice 7. 3. 2007

Predavanja

Na začetku tokratnih novic se iskreno opravičujem za neljubi dogodek, ki se je zgodil v petek, 2. marca. Na predavanju, ki ga je organiziral klub Gaia, se je zbralo nepričakovano veliko ljubiteljev sezonskega cvetja. Žal številni niste prišli v predavalnico ali pa ste slabo videli projekcijo.

V soboto v Preboldu ...

V ponedeljek, 6. januarja, smo se v okviru potopisnih predavanj, s pomočjo Barbare Žbontar odpravili v Nepal. Bilo je enkratno!!!

V petek, 10. marca, ob 17. uri pa bo o prvih opravilih na zelenjavnem vrtu in o tem, kako pridelati zdravo zelenjavo, spregovorila priznana štajerska strokovnjakinja Miša Pušenjak. Aleš Avšič pa vas bo opozoril na prednosti cepljene zelenjave.


Obešanke

Še ta teden pričakujemo vaše prazne viseče košare. Čimprej se dogovorite za termin svetovanja tudi za sajenje korit. Pokličite na 031 71 90 11! Naročila bom sprejemala do 1. aprila.

Kaj počnemo v teh dneh?

Vstopili smo v meteorološko pomlad, kar nakazujejo tudi telohi, zvončki, žafrani in trobentice, ki veselo cvetijo v naravi. Tu pa so številne rastline, s katerimi pomlad prikličemo tudi pred domači prag.




Trajnice

Ob toplih dneh je pravi čas za čiščenje trajnic. Pri tem odstranimo vse odmrle dele.

Kaj cveti v stanovanju?

V teh dneh na okenskih policah kraljujejo vitezove zvezde, ki jih po domače imenujemo „amarilis“.

Kaj pa na našem vrtu?

Brogovite dehtijo v polnem cvetenju, nepozebniki se že poslavljajo. Verjetno se tudi vi čudite, kako dolgo lahko cveti goli jasmin.

A grmovnice so najlepše - okrašene s snegom. Poglejte.

Če že jeseni mislimo na pomlad ...

Vrt, zasajen s čebulnicami, nas v teh dneh zagotovo očara. Začela se je poplava cvetja, ki bo trajala vse do sredine junija, ko bodo odcveteli okrasni luki.
Beli zvončki, rumene jarice, vijoličasti in rumeni žafrani ter perunike letos cvetijo istočasno. Tudi na Gorenjskem se odpirajo prve zgodnje narcise.

Buče

V naši trgovini lahko kupite številne sorte buč, seme pa pošljemo tudi po pošti. Pokličite na 04 530 90 60 ali pišite na trgovina@misti.si


Jejmo zdravo!

Poznate lečo, okusni azijski drobiž? Na vrtu imate zagotovo por, z njim pripravite lečno solato. Tu je Matejin recept, objavljen v Družini.
http://www.druzina.si/icd/spletnastran.nsf/all/12F20056EC2704D4C125726000497756?OpenDocument

Kaj pa bob, ste ga že posadili? Ker prenese nizke temperature, ne odlašajte. Preberite članek. http://www.druzina.si/icd/spletnastran.nsf/all/E93CA830D4C1326BC125728A0049D14B?OpenDocument

Uganka preteklih novic

Prejela sem številne odgovore.
Take pene po vašem mnenju lahko nastanejo pri peki kruha, ko damo v lonček vzhajat kvasec, pri pripravi žitne kave, kakava, kapučina, vroče čokolade, pri stepanju mleka ...
Žal, odgovori niso pravilni.

Danes me je s pošto prijetno presenetila gospa Milena Petovar. Takole pravi: »Predvidevam, da se takšne obilne pene pojavijo ob pripravi sojinega mleka. Če nimaš pri roki hladne vode, je tako kot tista pripoved Lonček kuhaj. Vedno več pen imaš in to ne samo v loncu, tudi na štedilniku.«
Čestitam, v Podvinu vas čaka nagrada!

Pa poglejmo ...

Sojo za 24 ur namočimo v vodi, splaknemo in zmeljemo. V mikser zlijemo 1 liter vode in mešanico pri nizkih obratih kuhamo 13 minut. Če nimamo mikserja s takim programom, kuhamo v posodi na štedilniku.
Mleko precedimo, masa, ki ostane na cedilu, se imenuje okara.
Jasno, sojino mleko najbolj preprosto naredimo tudi v sojamatu.

Sojino mleko, pripravljeno doma, je po mnenju naših otrok veliko boljše kot kupljeno. Dokler je vroče, ga v mikserju zmešamo z jedilno čokolado. Ohlajenega pa z zrelo banano in cimetom. Nastane gost, kremast napitek, ki vas bo navdušil.


Nova uganka

Na svoj račun boste prišli vsi, ki ste pozorno poslušali petkovo predavanje.
Kako se imenuje rastlina, ki odganja voluharje? Pričakujem tudi latinsko ime. Nagrada pa, tako kot zadnjič - trije kilogrami domače pire. Pošljite odgovore.


V hribe

Miha se je v petek z bordom odpravil na Stol. Naredil je prvo gaz!

Za konec

Sonce je danes vzšlo ob 6:35 in zašlo ob 17:52. To je za nas, ki lovimo najbolj čarobne trenutke dneva, zelo pomemben podatek. Fotka iz nedeljskega jutranjega pohoda na Begunjščico.


Št. komentarjev: 0:

Objavite komentar

Naročite se na Objavi komentarje [Atom]

<< Domov