sreda, 19. september 2007

35. novice - 19. 2. 2007

Rožice cveto vesele
le ob času let'ne mlade;
leto pošlje piš in strele,
lepo cvetje jim odpade.

Te verze dr. Franceta Prešerna so mi otroci pred sedmimi leti napisali v voščilnico za rojstni dan. In to je uvod v mojo novo knjigo Sto sezonskih rastlin, ki me je za 50 dni priklenila pred računalnik. Danes bom gradivo pri Prešernovi družbi oddala in se z največjim veseljem predala tudi pripravljanju novic.

Kdaj je bilo to zimo v vrtu najlepše?

Morda konec januarja, po zadnjem snegu.

V teh zimsko pomladnih dneh nas s cvetenjem razveseljujejo: goli jasmin, dišeča brogovita, nepozebnik, zvončki, telohi, žafrani ... Na Gorenjskem so se odprle tudi prve jarice.

V vrtu in lahko tudi v vazi dehtijo cvetovi krhkega kosteničevja Lonicera fragrantissima. Grmovnico so iz Kitajske prinesli leta 1845.

Vas muči prehlad, se vas loteva pomladanska utrujenost?

Rešitev: POMARANČE – so(n)čno poživilo za zimske dni, v Matejinem članku v tedniku Družina.
http://www.druzina.si/icd/spletnastran.nsf/all/76EDC19BB72E2562C125727B00494088?OpenDocument

Razvajajte se s šopkom pomladanskega cvetja: tulipanov, ranunkul, vitezove zvezde ... In ne le za praznike!

Vabljeni na prvo strokovno predavanje, ki se bo zgodilo v petek 23. februarja, ob 17. uri. Z Matejo vas bova popeljali v čarobni svet buč. Predstavili bova novosti lanske sezone in obete za novo sezono.

V ponedeljek, 26. februarja, ob 19. uri bosta Maja in Andrej Kolar pripravila zanimivo potopisno predavanje z naslovom: Vanuatu in Fidži.

Takoj v prvih novicah sem za vas pripravila uganko.
Zanima me, če veste pri katerem opravilu nastanejo take pene?
Vse, ki boste odgovorili pravilno, bom nagradila s kilogramom domače pire.

Naš ekstremist Rajko je v petek odletel na Aljasko. Lahko ga boste spremljali na 1800 km dolgi poti.

Verjemite, dobro si bom zapomnila, kako sem v soboto - po več kot mesecu in pol sedenja za računalnikom, v Grofiji na jutranjem teku prvič „pretegnila noge“.
Narava je še vedno čarobna!

Novice sem začela z voščilom, naj tako tudi končam. Otroci so mi ob „okroglem“ 44. rojstem dnevu zaželeli: Naj bo tvoje življenje kot ananas ...

36. novice 7. 3. 2007

Predavanja

Na začetku tokratnih novic se iskreno opravičujem za neljubi dogodek, ki se je zgodil v petek, 2. marca. Na predavanju, ki ga je organiziral klub Gaia, se je zbralo nepričakovano veliko ljubiteljev sezonskega cvetja. Žal številni niste prišli v predavalnico ali pa ste slabo videli projekcijo.

V soboto v Preboldu ...

V ponedeljek, 6. januarja, smo se v okviru potopisnih predavanj, s pomočjo Barbare Žbontar odpravili v Nepal. Bilo je enkratno!!!

V petek, 10. marca, ob 17. uri pa bo o prvih opravilih na zelenjavnem vrtu in o tem, kako pridelati zdravo zelenjavo, spregovorila priznana štajerska strokovnjakinja Miša Pušenjak. Aleš Avšič pa vas bo opozoril na prednosti cepljene zelenjave.


Obešanke

Še ta teden pričakujemo vaše prazne viseče košare. Čimprej se dogovorite za termin svetovanja tudi za sajenje korit. Pokličite na 031 71 90 11! Naročila bom sprejemala do 1. aprila.

Kaj počnemo v teh dneh?

Vstopili smo v meteorološko pomlad, kar nakazujejo tudi telohi, zvončki, žafrani in trobentice, ki veselo cvetijo v naravi. Tu pa so številne rastline, s katerimi pomlad prikličemo tudi pred domači prag.




Trajnice

Ob toplih dneh je pravi čas za čiščenje trajnic. Pri tem odstranimo vse odmrle dele.

Kaj cveti v stanovanju?

V teh dneh na okenskih policah kraljujejo vitezove zvezde, ki jih po domače imenujemo „amarilis“.

Kaj pa na našem vrtu?

Brogovite dehtijo v polnem cvetenju, nepozebniki se že poslavljajo. Verjetno se tudi vi čudite, kako dolgo lahko cveti goli jasmin.

A grmovnice so najlepše - okrašene s snegom. Poglejte.

Če že jeseni mislimo na pomlad ...

Vrt, zasajen s čebulnicami, nas v teh dneh zagotovo očara. Začela se je poplava cvetja, ki bo trajala vse do sredine junija, ko bodo odcveteli okrasni luki.
Beli zvončki, rumene jarice, vijoličasti in rumeni žafrani ter perunike letos cvetijo istočasno. Tudi na Gorenjskem se odpirajo prve zgodnje narcise.

Buče

V naši trgovini lahko kupite številne sorte buč, seme pa pošljemo tudi po pošti. Pokličite na 04 530 90 60 ali pišite na trgovina@misti.si


Jejmo zdravo!

Poznate lečo, okusni azijski drobiž? Na vrtu imate zagotovo por, z njim pripravite lečno solato. Tu je Matejin recept, objavljen v Družini.
http://www.druzina.si/icd/spletnastran.nsf/all/12F20056EC2704D4C125726000497756?OpenDocument

Kaj pa bob, ste ga že posadili? Ker prenese nizke temperature, ne odlašajte. Preberite članek. http://www.druzina.si/icd/spletnastran.nsf/all/E93CA830D4C1326BC125728A0049D14B?OpenDocument

Uganka preteklih novic

Prejela sem številne odgovore.
Take pene po vašem mnenju lahko nastanejo pri peki kruha, ko damo v lonček vzhajat kvasec, pri pripravi žitne kave, kakava, kapučina, vroče čokolade, pri stepanju mleka ...
Žal, odgovori niso pravilni.

Danes me je s pošto prijetno presenetila gospa Milena Petovar. Takole pravi: »Predvidevam, da se takšne obilne pene pojavijo ob pripravi sojinega mleka. Če nimaš pri roki hladne vode, je tako kot tista pripoved Lonček kuhaj. Vedno več pen imaš in to ne samo v loncu, tudi na štedilniku.«
Čestitam, v Podvinu vas čaka nagrada!

Pa poglejmo ...

Sojo za 24 ur namočimo v vodi, splaknemo in zmeljemo. V mikser zlijemo 1 liter vode in mešanico pri nizkih obratih kuhamo 13 minut. Če nimamo mikserja s takim programom, kuhamo v posodi na štedilniku.
Mleko precedimo, masa, ki ostane na cedilu, se imenuje okara.
Jasno, sojino mleko najbolj preprosto naredimo tudi v sojamatu.

Sojino mleko, pripravljeno doma, je po mnenju naših otrok veliko boljše kot kupljeno. Dokler je vroče, ga v mikserju zmešamo z jedilno čokolado. Ohlajenega pa z zrelo banano in cimetom. Nastane gost, kremast napitek, ki vas bo navdušil.


Nova uganka

Na svoj račun boste prišli vsi, ki ste pozorno poslušali petkovo predavanje.
Kako se imenuje rastlina, ki odganja voluharje? Pričakujem tudi latinsko ime. Nagrada pa, tako kot zadnjič - trije kilogrami domače pire. Pošljite odgovore.


V hribe

Miha se je v petek z bordom odpravil na Stol. Naredil je prvo gaz!

Za konec

Sonce je danes vzšlo ob 6:35 in zašlo ob 17:52. To je za nas, ki lovimo najbolj čarobne trenutke dneva, zelo pomemben podatek. Fotka iz nedeljskega jutranjega pohoda na Begunjščico.


37. novice - 27. 3 .2007

Tik pred nastopom pomladi se je v ponedeljek še enkrat „zgodila“ zima.


Takole je bilo na vrtu v nedeljo ...
Vse cvetoče!!!


In rahla snežna koprena v ponedeljek popoldne.
Že nekaj ur kasneje pa je težak sneg prekril vse pomladanske čebulnice in zgodaj cvetoče trajnice.



Bonsaji

Pred kratkim se je Raje na Nizozemskem udeležil strokovnega seminarja.


Dopolnili smo zaloge z bonsaji in prebonsaji. Na voljo imamo preko sto zunanjih in sobnih dreves različnih cenovnih razredov - bonsaje za začetnike in mojstre.
Čaka vas popolna ponudba materila za vzgojo: žice, orodje, zemlja, gnojila in posode.
Ob nakupu vam strokovno svetujemo.



Grmovnice

Ponudba je iz dneva v dan bolj pestra. Dobili smo že nekaj posebnosti. Mednje sodi tudi skrivenčena leska Corylus avellana 'Contorta', ki ima za razliko od klasične, ki je na sliki, rdeče liste. Sorta se imenuje 'Red Majesty'.


Škropljenje sadnega drevja

Vegetacija se v primerjavi z lanskim letom prebuja precej prej, zato je sedaj skrajni čas za zaščito rastlin pred boleznimi in škodljivci. Uporabljamo bakrene fungicide, kot sta npr. Cuprablau-Z ultra in Champion 50 WP ter insekticid Belo olje.

Katera opravila nas čakajo, ko bo odlezel sneg?


Ureditev gred

Odmrle dele trajnic smo že počistili. Nato na gredicah s trajnicami in grmovnicami naredimo ali obnovimo rob. To najlažje in najlepše naredimo z ostro lopato štiharico. Na staro lubje nasujemo novo plast.


Ne hitimo!!!

Kljub pomladnim temperaturam, je zemlja še vedno hladna. Travna ruša miruje, zato z opravili ne prehitevajmo!
V tem času je pomembno, da rušo rahlo pregrabimo z lesenimi grabljami. S tem travo prezračimo ter odstranimo odpadlo listje in veje. Če se je pojavila plesen, poškropimo z ustreznimi fungicidi.
Za gnojenje je še prezgodaj. Gnojimo, ko trava prične z bujno rastjo. Običajno se to zgodi v drugi polovici aprila.
Strojno prezračevanje travne ruše opravimo šele potem, ko je le-ta močno vraščena. To je v mesecu maju, potem, ko smo jo že nekajkrat pokosili.


Pred sajenjem sezonskih rastlin

Vsak dan sprejemam naročila za sajenje cvetličnih korit. Prosim, da pridete na dogovorjeni termin pripravljeni. Prinesite fotografije zasaditev in seznam željenih rastlin. Razmislite o barvah!
S temi fotografijami me je razveselila Vida Triler. Lani je prejela priznanje za najlepše zasaditve v občini Škofja Loka.


12. sejem Flora

Pretekli konec tedna ste naše zasaditve in rastline lahko opazili tudi na celjskem sejmišču. Predstavili smo se v okviru GIZ – Profesionalne vrtnarske družbe.

Težko pričakovana 'Baby Wing White'
Veliko zanimanje je vladalo za novost letošnje pomladi – belo cvetočo begonijo zmajeva krila.

Zdravilna aloja – v središču pozornosti
Že v starem Egiptu je veljala za rastlino nesmrtnosti, danes naj bi jo gojila vsaka družina.


Tretji rastlinski živi fosil

Prvič je bila na Flori predstavljena volemija Wollemia nobilis, pred 13 leti odkrita rastlina, ki izvira iz časa dinozavrov.
To je za ginkom Ginkgo biloba in metasekvojo Metasequoia glyptostroboides, tretji živi fosil. Naprodaj bo tudi pri nas.
Več na http://www.wollemipine.com/ ali http://botanika.biologija.org/zeleni-skrat/radovednez/zivi_fosili.htm


Izobraževanje v Podvinu

Za nami sta predavanji strokovnjakinje za zelenjadarstvo Miše Pušenjak in zeliščarice Marije Jamnik.
V petek nam bo Bernarda Strgar Satler predstavila novosti na področju trajnic.

Modra se srečamo tudi v vašem kraju ...

Mateja kuha za nas!

Poznate kvinojo, ki jo imenujemo mati vseh semen? Preberite članek v Družini. http://druzina.si/icd/spletnastran.nsf/all/00C76CAF6FBABE56C125729F0043F68C?OpenDocument

Uganka preteklih novic

Prejela sem le en pravilni odgovor.
Tanja Krek je zapisala, da voluharje odganja tulbagija - “divji česen”.
Čestitam, v Podvinu vas čaka nagrada!

Vijoličasto tulbagijo Tulbaghia violacea so včasih v ljudski medicini uporabljali pri prehladnih obolenjih. Danes je znano, da dekorativna pisanolistna sorta s svojim močnim vonjem odganja voluharje in krte. Uspeh bo zagotovljen, če na 10 kvadratnih metrov veliko gredico posadimo eno rastlino.

Uživajte v zimi – čeprav na pragu pomladi!